יוגה למען הקהילה

גופים ואנשים המלמדים יוגה למען הקהילה

אנו בארגון מורי היוגה מבקשים להוקיר ולתת חשיפה לאנשים וגופים בארץ, שמקיימים שיעורי יוגה בקרב אוכלוסיות מודרות חברתית. ובקהלים שעברו פגיעות שונות.

 חלק בלתי נפרד ממסורת היוגה מוקדש לנתינה מתוך מקום שמאמין כי אנו חלק אינטגרלי מתוך המרקם החברתי בו אנו חיים ובמידה ונוכל להקל במידת מה על סבלם של הסובבים אותנו, נתרום לרווחת הסביבה וכך גם לרווחתנו האישית.

במידה ואתם לוקחים חלק בפרויקטים מסוג אלה נשמח לקבל פרטים ולהוסיף כאן.

יוגה לנשים בסיכון לזכרה של יהודית

ארגון מורי היוגה מפעיל פרוייקט יוגה לנשים בסיכון בשיתוף “החצר הנשית” ביפו. הפרויקט יופעל בזכות תורם אנונימי, שביקש להנציח את הד’ר יהודית פויאר: “קיבלנו את הזכות להעביר תרומה מכספי דודה יהודית היקרה כדי לאפשר לנשים צעירות להתנסות בשיעורי יוגה שיהודית כל כך אהבה. יהודית עברה חיים לא פשוטים, היא נשארה לבדה בבודפשט כילדה בת 7 עם כניסת הנאצים לעיר ורק בסיום המלחמה פגשה את אימה שמצאה מקלט בשבדיה. בהגיעה לגיל 18 עלתה לבד ארצה והתגייסה לצבא. אחרי השחרור נסעה ללמוד בפריז ושם נחשפה ליוגה והתעורר בה הרצון ללמוד בהודו. אימה עזרה לה לממן את לימודיה והיא הגיעה למונגהיר שבמדינת ביהאר, על גדות הגנגס. שם היא הוסמכה להוראת האטה יוגה. יהודית חזרה ארצה והתמקמה בירושלים בתחילת שנות השבעים ולימדה שנים רבות יוגה בביתה. יהודית היתה רגישה לסבל של אנשים ורצתה לשנות את העולם. היה לה דחף גדול לפתח שיטה שתעזור לאנשים לצאת מהסטרס. היא התמקדה בבריאות הציבור עם הכלים שרכשה ביוגה ופיתחה שיטה לה היא קראה בריאלקס. שיטה לטיפול בבעיות של לחץ דם וכאבי גב באמצעות תרגילי נשימה ויציבה נכונה. יחסיה עם אמה היו מיוחדים. היא קראה לה “המורה שלי” וטיפלה בה עד סוף ימיה.
יהודית פויאר נפטרה באפריל 2018 בגיל 82 בירושלים.
יהי זכרה ברוך.

יוגה לכל

בעשרות השנים האחרונות מתקיים מחקר קליני רחב ומשמעותי בעולם המערבי אודות תועלותיו המעצימות והמרפאות של אימון יוגה רגיש טראומה עבור אוכלוסיות במצבי סיכון, מצוקה ושוליות חברתית. פרויקט “יוגה לכל” מבקש להביא ידע זה לישראל, להטמיעו בתוך השירותים החברתיים-טיפוליים ובכך לסייע לאוכלוסיות אלה בדרכן לשיקום וריפוי אישי וחברתי. הפרויקט מביא שיעורי יוגה לבתי כלא, לנשים במעגל הזנות, לנוער בסיכון ועוד.

יוגה-שיחה

קבוצות טיפול לנפגעות פגיעה מינית, ד”ר יעל יצחק עידן​
לאחר ארבע שנות עבודה בקבוצות יוגה-שיחה טיפוליות קצרות,שהתקיימו במרכז הסיוע לנפגעות אונס בירושלים, בימים אלה נפתחת קבוצת יוגה-שיחה שתעבוד כשנה ותהיה מקום לעבודה טיפולית ארוכת טווח לנשים שעברו תקיפה מינית במהלך חייהן, בילדותן או בבגרותן. הקבוצה תתקיים במרכז נווה שאנן ליוגה.

בגוף אני מבריאה הינו מודל שפותח בשנת 2007 על ידי ד”ר יעל יצחק עידן וד”ר אפרת הברון. המודל התחיל את דרכו במרכז סיוע לנפגעות אונס ופגיעה מינית בירושלים ומאז הולך ומתרחב בהיקף הפעילות. בגוף אני מבריאה- הינו מודל טיפולי המשלב מפגש עם הגוף באמצעות יוגה רכישה לטראומה ושיחה טיפולית- בקבוצה או באופן פרטני. אנחנו מאמינות שהגוף זוכר ושהדרך לטיפול בטראומה שבסיסה גופני, הנה הכנסת הגוף כשותף שוויוני לשיחה. בגוף אני מבריאה החלה כמענה לנשים שעברו פגיעה מינית, בשנים האחרונות המודל יושם גם בקבוצות למחלימות מסרטן, וקבוצות עבודה אחרות.

אחרי שנים של הנחיית קבוצות רבות לנפגעות פגיעה מינית, פתחנו הכשרה ייעודית למורות ליוגה ולפזיכותרפיסטיות לעבודה עם המודל. קבוצות של בגוף אני מבריאה מתקיימות היום בשיתוף פעולה עם מרכזי טיפול בפגיעה מינית מטעם הרווחה (בערים שונות) כמו גם מרכזי סיוע. בנוסף ישנן מורות ליוגה שעברו את ההכשרה לעבודה פרטנית.

לאינפורמציה נוספת- על מורות ליוגה שעברו את ההכשרה, על קבוצות של בגוף אני מבריאה או על ההכשרה, ניתן לפנות ליעל יצחק-עידן במייל: yaela.e@gmail.com 

ניתן למצוא אותנו גם בפייסבוק בדף : בגוף אני מבריאה sensitive yoga ויוגה שיחה כמרחב מרפא לפגיעה מינית.

תומר גלעדי

תומר גלעד- יוגה במרחב טיפול פסיכיאטרי

מנהלת מרכז תוכן להרגעה על בסיס היוגה, בבית חולים פסיכיאטרי “אילנית” בפרדס חנה. מרכז תוכן זה משמש כאמצעי מקדים לקשירות, בידודים ועוד טיפולי sos תרופתיים ואחראי על לימוד ויישום שיטות הרגעה ואיזון למטופלים ולמטפלים. תומר מתמחה בעזרה וטיפול נפשיים בעיקר בעזרת קשיבות , נשימה, תנוחה , ריכוז ועוד כלים מעולם היוגה, המיועדים להרגעה ולהפחתת עוררות עד כדי ויתור הצורך בהגבלות מכניות וטיפול קונבנציונלי נוסף . עיקר עבודתה בקרב חולי סכיזופרניה , הפרעות אישיות שונות, אוטיזם ופיגור. מי שמעוניין להתנסות וללמוד עבודה מסוג זה, מוזמן ליצור קשר עם תומר.