בלוג ארגון מורי היוגה

איך לבחור קורס מורים ליוגה?

שאלה שאנחנו ב’ארגון מורי היוגה’ שומעות הרבה מאוד. בכל שנה אלפי נשים ואנשים מרותקים ליוגה ומחפשים אפשרויות להעמיק את האימון האישי ואולי גם למצוא אפיק תעסוקה חדש, שמשלב את התשוקה האישית עם אפשרות לפרנסה. אז איך לבחור קורס שיענה לצורך האישי שלך? על כך במאמר הזה, שנכתב ע”י חברות ועד המנהל של הארגון.

מורה וסגנון מועדף

אם תרגלת במשך כמה שנים אצל מורה מסוימת ואותה מורה מלמדת גם קורס מורים – זכית! אם היא לא מלמדת קורס מורים – היא בודאי תוכל להמליץ על קורס מסוים אצל אחת המורות שלה.

אם תרגלת במשך שנים סגנון יוגה מסוים – כמו אשטנגה, איינגאר, ויג’ננה, ויני יוגה, שיבננדה וכו’ – כדאי למצוא קורס מורים באותה מסורת. מעבר למסורת אחרת יכול להיות מעניין ומאתגר מאוד, אבל ידרוש מאמצים של הסתגלות ועלול להיות מבלבל.

חשובה לא פחות היא הכימיה האישית עם המורה המנהלת את הקורס. כדאי מאוד להשתתף לפחות כמה פעמים בשיעורים הרגילים של אותה מורה לפני הקורס על מנת להכיר אותה טוב יותר ולבדוק עם עצמך: האם את סומכת עליה מספיק בשביל לצעוד איתה דרך של שנתיים לפחות? בנוסף, אפשר ומומלץ להשתתף בסדנאות ש’ארגון מורי היוגה’ מקיים מדי חודש כדי לפגוש ולהתרשם ממורות נוספות ומגישות שונות.

הגישה בקורס

יש קורסים ששמים דגש משמעותי על דיוק טכני בביצוע האסנות. יש קורסים ששמים דגש משמעותי על תהליך רוחני ויש המשלבים. יוגה היא דרך חיים שלמה, שמשפיעה על כל רבדי הקיום – הגוף, הנשימה והתודעה. כדאי לבחור בקורס מקיף, שכולל התייחסות לרבדים השונים: התשתית הפילוסופית, אימון התודעה, אימון הנשימה, אימון האסנות והדיוק הפזיולוגי-אנטומי וגם אולי כלים נוספים כמו מנטרה, מודרה ועוד.

משך הקורס

‘ארגון מורי היוגה בישראל’ גיבש קריטריונים שבהם צריכים לעמוד קורסי מורים בשביל לקבל את הכרתו. קריטריונים אלה גובשו בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים הגבוהים ביותר במטרה לשמור על רמה גבוהה של לימודי יוגה בישראל. בהתאם לקריטריונים אלה משך הקורס המינימלי (שיכול לקבל את הכרת הארגון) הינו 500 שעות לימוד, שמתפרסות על פני שנתיים לפחות. היקף הוראה ואימון כזה הינו תנאי בסיסי ליכולת של הקורס להיות מעמיק ורציני מספיק בשביל להכשיר מורים.

אם ברצונך ללמוד קורס קצר יותר להעשרה עצמית בלבד – זאת בהחלט אפשרות. בשביל להיות מורה אחראית בעלת יכולת להוביל תלמידים משלך בעתיד – אנחנו ממליצים מאוד לבחור בקורס עשיר של 500 שעות לפחות.

החומר הנלמד בקורס

בהמשך לאמור בסעיף הקודם, ‘ארגון מורי היוגה’ קבע לאחר עבודת בדיקה וחקירה מעמיקה, רשימת תכנים והיקף שעות מינימלי לכל נושא בקורס מורים. אנחנו ממליצים להשוות את הסיליבוס של קורס המורים שבחרת בו לרשימה הזאת ולוודא שהוא עומד בתנאים אלה. 

הכרה של ‘ארגון מורי היוגה’

‘ארגון מורי היוגה’ הינו הגוף המקצועי הוותיק והמוסמך ביותר בישראל בנושא והוא היחיד, שבודק ומעניק הכרה לקורסי מורים. לארגון ניסיון מצטבר של עשרות שנים בליווי מורים ליוגה ולפיכך יש לו את היכולת לבדוק עד כמה הקורסים רציניים וראויים. הכרה של הארגון היא גם תעודת אחריות ורצינות וגם כתובת לפניות במידה ומשהו חרג מההבטחה הראשונית או מסיליבוס הקורס ואם חלילה חלה הפרה של הקוד האתי אליו מחוייבות כל מורות ומורי היוגה החברים בארגון

התנאים הפיזיים

כדאי לבחור קורס המתקיים במקום שיש גישה נוחה אליו ברגל, ברכב או בתחבורה ציבורית. יום לימודים בקורס מורים עשוי להיות ארוך ומעייף, עד שהגוף והתודעה מסתגלים לאימון אינטנסיבי. חשוב שהמרחב עצמו יהיה מואר, מאוורר היטב בקיץ, מחומם היטב בחורף, מצויד בכל הציוד הנדרש ולא צפוף מדי. חשוב שיהיה בסמוך מטבחון או מקום נוח לרכישת מזון ושתייה במהלך היום.

מי בפועל מעביר את הקורס

מומלץ לבדוק לעומק את ההכשרה והניסיון של המורה הראשית ושל האסיסטנטים במידה ויש כאלה. על פי הנחיות ‘ארגון מורי היוגה’ על המורה הראשית להיות נוכחת פיזית ב-70% לפחות משעות ההוראה וללמד בעצמה. מומלץ להתרחק מקורס מורים שבו המורה הראשית מגיעה מדי פעם לבקר ומי שמלמד בפועל הם אסיסטנטים.  

גודל הקבוצה

ישנם קורסים בפורמט אינטימי – עד 15-20 משתתפות שבהן יש יותר דגש על יחס אישי, ויש קורסים גדולים בהרבה – 50-60 ואפילו 100 משתתפות. מומלץ לברר מראש מה גודל הקבוצה ולבדוק עם עצמך מה עשוי להתאים לך יותר. אם היחס האישי והיכולת של המורה לראות אותך בעת התרגול חשובים לך – כדאי לבחור בקבוצה יחסית קטנה. אם חשוב לך לפגוש הרבה מתרגלות ומתרגלים אחרים וליצור קשרים בקהילה, יכול להיות שקבוצה גדולה עדיפה. 

האם אפשר ללמוד הוראת יוגה בקורס אונליין?

יוגה במהותה היא דרך תרגול של גוף-אל-גוף ולב-אל-לב. היוגים הקדומים חיו, למדו ותרגלו יחד, במרחב אחד. במציאות חיינו הנוכחית זה פחות אפשרי ממש לחיות יחד, אבל יש משמעות למפגש הפיזי, לשהייה במרחב אחד עם המורה ועם שאר התלמידות והתלמידים בקורס. החוויה המשותפת בקירבה יוצרת “סנגהה” – קהילה שנאספת יחד אל חווית התרגול ומאפשרת תמיכה הדדית במצבי קושי והתעלות משותפת ברגעי שמחה ואננדה. 

יחד עם זאת, לאור הניסיון שנצבר בתקופת סגרי הקורונה, בהחלט אפשרי שחלק מתכני הקורס התיאורטיים יועברו אונליין. תרגול מעשי אונליין תמיד יהיה חלקי ואינו מומלץ לאורך זמן.

עלות הקורס

מחירי קורסי מורים משתנים מאוד ותלויים במשך הקורס, גודל הקבוצה, המיקום, התנאים הפיזיים ומושפעים גם מהפופולריות של הזרם או המורה המסוימת. המחירים נעים בין 7,000 ל-10,000 ש”ח ואף יותר. חלק מהקורסים כוללים במחיר גם סדנאות סופ”ש או ריטריטים. 

בכל מקרה חשוב לזכור שקורס מורים הוא השקעה בעצמך ובעתיד הנפשי-רגשי, גופני ומנטלי שלך. גם אם בסיום הקורס תחליט/י שלא ללמד יוגה – הידע, העומק והניסיון שצברת באימון ילוו אותך תמיד. מומלץ לבחור קורס כזה, שתוכל/י לעמוד בעלות שלו לאורך כל התקופה ותרגיש/י שהוא ממלא אותך יותר מכמה שהשקעת בו. 

הירשמו לניוזלטר שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן